دسته‌ها
بارداری و زایمان

عوارض چاقی در دوران بارداری

براساس تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که چاقی دوران بارداری می تواند یک مادر باردار را با خطر تولد نوزادی با کمبود آهن روبه رو سازد.

عوارض چاقی در دوران بارداری گرداوری شد

یک خانم باردار در دوران بارداری خود نباید از حد مجاز تعیین شده فراتر رود و به نوعی چاقی در دوران بارداری را تجربه نماید. زیرا این چاقی در دوران بارداری طبیعی نیست و همواره می تواند با مشکلاتی از نظر سلامتی برای مادر و جنین نیز همراه باشد. بیماری های مختلفی در طی دوران بارداری سلامت مادر را تحت تأثیر قرار می دهد ، این بیماری ها عبارتند از : فشار خون بالا ، قند خون بالا که در نهایت به مسمومیت های دوران بارداری  و دیابت ختم خواهد شد.

برخی از مواقع بیماری ها تا جایی ادامه دار می شود که به دلیل در خطر بودن سلامت مادر ختم بارداری او اعلام می شود و باید هرچه سریع تر جنین از رحم او خارج شود. به همین دلیل باید توجه داشته باشید که چاقی باید پیش از بارداری فرد مورد بررسی قرار گیرد و اقداماتی برای کاهش آن نیز در نظر گرفته شود. هرچه وزن قبل از بارداری در حد نرمال قرار داشته باشد ، در طی بارداری محدودیت های مختلف از شما دور می شود و می توانید با خیالی آسوده به امور مختلف بپردازید.

برخی از خانم ها در همان نیمه ی اول بارداری خود افزایش وزن چشمگیری را تجربه می کنند که نشان دهنده ی احتباس آب و مایعات و عملکرد بد کلیه ها در این زمان می باشد. بنابراین چاقی را جدی بگیرید و با مشورت پزشک متخصص تغذیه قبل از بارداری کاهش وزن داشته باشید ، زیرا در بارداری پزشک نمی تواند بسیاری از مواد غذایی را برای شما محدود کند  بنابراین کاهش وزن زیادی نخواهید داشت اما می تواند با رژیم خاصی وزن شما را کنترل کند تا بیش از اندازه بیشتر نشود.

یک زن در طول دوران بارداری خود می تواند از یازده تا شانزده کیلوگرم افزایش در وزن را داشته باشد . این میزان به صورت طبیعی برای هر خانمی وجود دارد اما اگر بیشتر شود با خطرات جدی همراه خواهد شد. براساس تحقیقات به این نتیجه رسیده اند که چاقی دوران بارداری می تواند یک مادر باردار را با خطر تولد نوزادی با کمبود آهن روبه رو سازد که یکی از مهم ترین عوامل برای رشد مغزی و عصبی فرزند شما می باشد.

امروزه مراقبت های دوره ای که توسط یک پزشک برای خانم باردار انجام می شود تا حد امکان میزان افزایش وزن او را تحت کنترل قرار دارد و در صورتی که از حد نرمال فراتر برود او را با یک متخصص تغذیه آشنا خواهد کرد. این موضوع می تواند برای پیشگیری از اضافه وزن بیشتر بسیار مؤثر واقع شود.

مطالب مرتبط:

سردرد بارداری